Blended Intensive Program on Applied Artificial Intelligence

Data: 02.05.2024 Kategoria: Komunikaty

W dniach 8-26.05.2024 trwał kurs w ramach Blended Intensive Program (BIP) on Applied Artificial Intelligence. Jest to innowacyjna inicjatywa edukacyjna, która łączy w sobie różnorodne metody nauki, takie jak wykłady, warsztaty praktyczne oraz zdalne zajęcia, aby zapewnić uczestnikom kompleksowe zrozumienie i praktyczne umiejętności w obszarze stosowanej sztucznej inteligencji. Organizatorem wydarzenia w ramach projektu "The Futur eis in Applied Artificial Intelligence - FAAI" 2022-1-PL01-KA220-HED-000088359 był Uniwersytet Bielsko-Bialski.

W trakcie kursu, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach prowadzonych przez cenionych ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Poza tym, uczestniczą w praktycznych warsztatach, które umożliwiają im opanowanie umiejętności programowania, analizy danych, a także projektowania oraz wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. To nie tylko spotkania z teorią, ale również z praktyką - uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego, analizy danych i robotyki.

W ramach zajęć zdalnych przeprowadzono wykłady na temat:

• Sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego (dr inż. Marcin Bernaś),
  • Eksploracji konwolucyjnych sieci neuronowych i rozpoznawania obrazów (dr inż. Łukasz Więcław),
  • Rekurencyjnych sieci neuronowych i przetwarzania sygnałów (prof. dr hab. Vasyl Martsenyuk),
  • Odkrywania modeli generatywnych i przetwarzania języka naturalnego (mgr Piotr Soszka, mgr Patryk Giertuga),
  • Sztuczna inteligencja w automatyce i robotyce na przykładzie wizji maszynowej (dr inż. Daniel Jancarczyk),
  • Nurkowania z metaheurystyką i programowaniem ewolucyjnym (dr hab. inż. Mirosław Kordos, prof. UBB).

Na terenie kampusu UBB uczestnicy wzięli udział w wykładach prowadzonych przez pracowników Katedry Informatyki i Automatyki. Tematyką wykładów była rola sztucznej inteligencji w sztuce, VR, przemyśle oraz cyberbezpieczeństwie. Dodatkowo zorganizowano wycieczkę edukacyjną do Muzeum Śląskiego. Na zakończenie uczestnicy BIP-a zaprezentowali oraz ocenili przygotowane projekty grupowe

Warto podkreślić, iż w ramach wydarzenia zorganizowano m.in. konferencję Beskid IT Academic Day.

Blended Intensive Program on Applied Artificial Intelligence przeprowadzony na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim dostarczył jego uczestnikom nie tylko teoretycznej wiedzy na temat sztucznej inteligencji, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych, które są niezbędne w dynamicznym środowisku zawodowym związanych z dziedziną sztucznej inteligencji (AI). Dzięki zróżnicowanej tematyce zapewniono uczestnikom solidne podstawy w zakresie stosowanej sztucznej inteligencji, które mogą wykorzystać w swojej dalszej karierze zawodowej.

faai_wektor_1_phciqolior.webp

FAAI" 2022-1-PL01-KA220-HED-000088359