Kierownik Katedry: dr inż. Jacek Rysiński
tel. (33) 827 92 48, w. 248
e-mail: jrysinski@ubb.edu.pl
Strona www: kpbm.ubb.edu.pl
Główne kierunki działalności badawczo-dydaktycznej:
Oferta współpracy:
Zgodna z głównymi kierunkami działalności badawczo – dydaktycznej.
Opis bazy laboratoryjnej i zdjęcia laboratoriów
Laboratorium sterowników programowalnych, systemów rozproszonych i monitoringu przemysłowego jest wyposażone w stanowiska z oprogramowaniem narzędziowym do programowania sterowników PLC i kontrolerów PAC firmy Emerson oraz Siemens i Astraada.
Sterowniki programowalne są wyposażone w moduły komunikacyjne do nauki konfigurowania wymiany danych w protokołach komunikacyjnych oraz oprogramowanie wizualizacyjne typu SCADA - InTouch AVEA firmy Schneider. Laboratorium wyposażono w stanowisko laboratoryjne do ćwiczeń precyzyjnego pozycjonowania osi serwonapędów Fanuc za pomocą modułu PACMotion firmy Emerson. W ramach zajęć studenci mają dostęp do sterowników PLC oraz stanowisk dydaktycznych umożliwiających programowanie rzeczywistych obiektów. Celem prowadzonych zajęć jest zdobycie umiejętności programowania sterowników PLC oraz opanowanie projektowania systemów HMI i SCADA.
Laboratorium Podstaw Automatyki i Mechatroniki wyposażone w stanowiska z zakresu pneumatyki i elektropneumatyki, układy regulacji: ciśnienia, poziomu wody, temperatury oraz położenia wału silników krokowych, prądu stałego oraz silników asynchronicznych.
Laboratorium robotów przemysłowych wyposażono w roboty pięciu producentów: Epson SCARA serii T3 z oprogramowaniem EPSON Vision Guidance wykorzystywanym w procesie nawigacji wizyjnej z kamerą 2D, Roboty Kawasaki RS005N z kontrolerem E71, Kawasaki RS003N z kontrolerem F60 i nadrzędnym systemem bezpieczeństwa CUBIC-S z systemami Collision Detection i Soft Absorber, 6 osiowy robot KUKA z nadrzędnym systemem bezpieczeństwa KUKASafeOperation, Mitsubishi RV-2AJ i Robot FANUC LR Mate 100iB.
Laboratorium wyposażone jest w oprogramowanie Tecnomatix Process Simulate firmy Siemens umożliwiające symulacje zrobotyzowanych stanowisk pracy z zastosowaniem robotów różnych producentów oraz oprogramowanie Roboquide, K-Roset i KUKASim.
Laboratorium systemów wizyjnych wyposażone w smart kamerę, czytnik kodów kreskowych, 2D i DPM oraz kodów o słabym kontraście lub uszkodzonych, stanowisko bin picking działające w oparciu o głowicę 3D stacjonarną – technologia 2 kamer oraz projektora światła strukturalnego, profilometry, kamerę smart z algorytmami sieci neuronowych oraz dwie kamery matrycowe globalshutter: kolorową oraz monochromatyczną z oprogramowaniem łączącym w sobie tradycyjne algorytmy wizyjne oraz algorytmy oparte o Deep Learning.
Laboratorium badań materiałów i konstrukcji
Laboratorium jest wyposażone min:
Laboratorium metaloznawstwa
Laboratorium jest wyposażone min:
Laboratorium Biomateriałów i Materiałów Specjalnych - działalność obejmuje opracowywanie nowych materiałów do wytwarzania implantów i rusztowań tkankowych metodami druku 3D oraz elektroprzędzenia dla potrzeb inżynierii tkankowej, medycyny regeneracyjnej i implantacyjnej. Działalność laboratorium skupia się na projektowaniu, wytwarzaniu, ocenie właściwości fizyko-chemicznych otrzymywanych materiałów z zastosowaniem różnych technik badawczych, w tym prowadzone są badania nad biozgodnością materiałów w płynach fizjologicznych.
Aparatura:
katedra posiada specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w procesie projektowania np. NX, Technomatix, Solid Edge, Catia, Solid Works, Ansys Mechanical, 3DS Max i inne. Obecnie możemy lepiej wykorzystać możliwości w/w systemów dzięki moreViz VR Bridge. Jest to rozwiązanie jednego z partnerów Siemensa – firmy more3D, które strumieniuje obraz do wirtualnej rzeczywistości.
Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości na etapie projektowania umożliwia skrócenie czasu związanego z przygotowaniem modelu, jego weryfikację oraz wykonanie. Wykorzystując dostępne narzędzia tj gogle VR widzimy model w skali 1:1.
Oprogramowanie moreViz VR Bridge wraz goglami VR oraz wybranymi systemami wykorzystywane jest podczas zajęć projektowych.
Obszary zastosowań to:
Ponadto w laboratorium można korzystać z oprogramowania np.:
©2022 WBMiI. Wszystkie prawa zastrzeżone.