Dlaczego WBMiI?

Podejmij wyzwanie – dołącz do społeczności uniwersyteckiej naszego Wydziału – zdobądź zawód z przyszłością!

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się wydziałem, największej uczelni na Podbeskidziu, łączącym ponad 55-letnią tradycję z nowoczesnością. Wykwalifikowana kadra dydaktyczna, rozbudowana baza badawczo-rozwojowa i aktywny współudział partnerów zewnętrznych pozwalają spełnić oczekiwania studentów oraz ciągle zmieniającego się rynku pracy w regionie, kraju jak i poza jego granicami. Powiązanie teorii z praktyką stanowi solidne przygotowanie do wykonywania zawodu inżyniera, dającego możliwość realizacji ambitnych projektów i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie motoryzacji, automatyki i robotyki, informatyki, CAD/CAM oraz zarządzania procesami produkcyjnymi.

lab_wizja.webp

Dlaczego Wydział Budowy Maszyn i Informatyki UBB?

  • Prezesi, właściciele i kadra zarządzająca firm w Polsce południowej to w większości absolwenci naszego Wydziału.
  • Otrzymasz wszechstronne wykształcenie techniczne gwarantujące pracę we wszystkich gałęziach przemysłu.
  • Prowadzimy specjalizacje uwzględniające potrzeby rynku pracy.
  • Praktyki przemysłowe u naszych partnerów.
  • Jesteśmy uczelnią publiczną – studia stacjonarne są nieodpłatne.
  • Trzy stopnie kształcenia (inżynier, magister, doktor).
  • Mamy prawa do nadawania tytułu doktora i doktora habilitowanego.
  • Prowadzimy studia podyplomowe.
  • Studia i praktyki zagraniczne (program Erasmus+).
  • Uzyskasz certyfikaty zawodowe.
  • Koła naukowe – pozwalające rozwijać pasje.
  • Stypendia naukowe i socjalne.

ubb.webp

  • Przyjazna przestrzeń dla studentów.
  • Aparatura i urządzenia do dydaktyki oraz badań naukowych.
  • Nowoczesne laboratoria.
  • Biblioteka dysponująca literaturą krajową i zagraniczną w wersji drukowanej i elektronicznej.
  • Zielone strefy do nauki i wypoczynku na terenie kampusu.
  • Akademik dla studentów zamiejscowych.
  • Udogodnienia dla studentów niepełnosprawnych.

  

Kierunek studiów

Studia stacjonarne Studia niestacjonarne
Pierwszego stopnia
inżynierskie
Drugiego stopnia
magisterskie
Pierwszego stopnia
inżynierskie
Drugiego stopnia
magisterskie
Automatyka i Robotyka + +
Mechatronika + +
Informatyka + + + +
Mechanika i Budowa Maszyn + + + +
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji + + + +
Eksploatacja Pojazdów + +
Industrial Engineering +  

Specjalności na poszczególnych kierunkach

Mechanika i Budowa Maszyn

Studia I stopnia - specjalności:

  • Projektowanie i technologie druku 3D
    Jeżeli interesuje Cię druk 3D i chciałbyś wykorzystać jego możliwości - to jest kierunek dla Ciebie! Nauczysz się przygotowywać modele przestrzenne z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania. Poznasz również budowę i zasady eksploatacji urządzeń wykorzystywanych w druku 3D, pracujących w różnych technologiach mających zastosowanie np. w Przemyśle 4.0.

  • Komputerowo Wspomagane Konstruowanie i Wytwarzanie (CAD/CAM) 
    Poznasz tajniki projektowania i modelowania części maszyn, narzędzi i procesów wytwarzania w oparciu o najnowsze oprogramowanie wspomagające inżyniera w tym zakresie. Nauczysz się również programować obrabiarki CNC i roboty oraz dowiesz się jak zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w praktyce.

  • Pojazdy samochodowe 
    Pasjonują Cię samochody i pojazdy? Podczas studiów poznasz ich budowę, zaprojektujesz i zamodelujesz ich elementy i podzespoły oraz zapoznasz się z zagadnieniami dotyczącymi eksploatacji pojazdów. Poznasz również nowoczesne rozwiązania w zakresie ich napędów ze szczególnym uwzględnieniem jednostek niskoemisyjnych.

Studia II stopnia - specjalności:

  • Pojazdy i silniki
    Rozwiniesz swoje umiejętności związane z nowoczesnymi metodami projektowania, wiedzę o budowie pojazdów samochodowych. Dowiesz się, jak prowadzić diagnostykę systemów sterowania samochodów i ich układów napędowych. Poznasz pojazdy elektryczne i autonomiczne.

  • Komputerowo wspomagane konstruowanie i wytwarzanie (CAD/CAM)
    Poznasz współczesne procesy projektowania, modelowania i wytwarzania w oparciu o nowoczesne techniki komputerowe (CAD/CAE/CAM) wykorzystywane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym i lotniczym.

  • Projektowanie i technologie druku 3D
    Dowiesz się, jak zastosować nowoczesne metody komputerowe do projektowania wydruków 3D o oczekiwanych własnościach użytkowych. Poznasz praktyczne możliwości oraz ograniczenia technologii druku 3D.

Eksploatacja Pojazdów - kierunek praktyczny

Jeżeli interesujesz się motoryzacją, a pojazdy samochodowe stanowią dużą część Twojego życia – to jest kierunek studiów dla Ciebie!

Eksploatacja pojazdów to innowacyjny i nowoczesny kierunek, utworzony jako odpowiedź na zapotrzebowania branży samochodowej i rynku pracy. Łączy w sobie zarówno zagadnienia z ogólnej wiedzy inżynierskiej: budowy pojazdów czy podstaw mechaniki ruchu, jak i stricte specjalistyczną wiedzę związaną z np. rekonstrukcją wypadków drogowych i wyceną szkód komunikacyjnych. Dodatkowo, zajęcia wzbogacają tematy dotyczące z ochrony środowiska i rozwoju transportu. Założony plan studiów charakteryzuje się przyjęciem takiego programu nauczania, w którym duży nacisk kładzie się na praktyczne zdobywanie wiedzy i kompetencji przez zajęcia laboratoryjne w powiązaniu z wymaganiami firm samochodowych o różnym profilu działania.

Automatyka i Robotyka:

  • Automatyka przemysłowa i systemy informatyczno-pomiarowe
    Będziesz zajmować się projektowaniem i wdrażaniem systemów pomiarowych w układach automatyki. Zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu zastosowania nowoczesnych systemów informatycznych w automatyce oraz projektowania układów mikroprocesorowych.
  • Mechatronika i robotyka
    Interesuje Cię programowanie robotów? To specjalność dla Ciebie. Zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu metod diagnostyki, projektowania oraz symulacji systemów automatyki, w tym zrobotyzowanych stanowisk pracy. Nauczysz się programować przemysłowe sterowniki PLC. Poznasz systemy wizualizacji automatyki HMI i SCADA.

  • Sterowanie w pojazdach samochodowych
    Nauczysz się metod projektowania układów automatyki w pojazdach samochodowych oraz sposobów ich obsługi diagnozowania. Poznasz nowoczesne rozwiązania dedykowane dla branży automotive w zakresie automatyki. Poznasz systemy sterowania w pojazdach.

Mechatronika

  • Systemy mechatroniczne
    Zapoznasz się z takimi zagadnieniami, jak sterowanie analogowe i cyfrowe układami napędowymi oraz programowanie układów sterowania PAC System. Nauczysz się jak projektować zrobotyzowane stanowiska pracy i jak sprawdzić ich funkcjonowanie podczas symulacji w systemach wirtualnych i w warunkach rzeczywistych.

  • Mechatronika w pojazdach samochodowych
    Dowiesz się, jak działa układ autonomicznego sterowania, poznasz metody oraz technologie wpływające na poprawę bezpieczeństwa i komfortu w pojazdach samochodowych. Poznasz systemy sterowania i zasilania układów napędowych oraz rozszerzysz swoją wiedzę w zakresie obsługi i eksploatacji energoelektrycznych układów napędowych, obsługi i diagnostyki układów sterowania w pojazdach samochodowych.

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Studia I stopnia - specjalności:

  • Inżynieria zarządzania produkcją
    Podczas studiów dowiesz się jak projektować i nadzorować procesy i systemy produkcyjne oraz eksploatacji w przedsiębiorstwach branży maszynowej, motoryzacyjnej, lotniczej. Zagadnienia zarządzania produkcją przedstawiane są w kontekście Total Quality Management, filozofii Lean manufacturing i Industry 4.0. Po studiach możesz podjąć pracę zarówno jako audytor wewnętrzny, inżynier jakości, inżynier procesu jak również jako analityk finansowo-kosztowy.

  • Informatyczne systemy zarządzania
    Nauczymy Cię projektować i tworzyć bazy danych związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Podczas studiów dowiesz się, na czym polega implementacja informatycznych systemów zarządzania produkcją. Zapoznasz się z nowoczesnymi systemami informatycznymi klasy: ERP Enterprise Resource Planning, WMS- Warehouse Management System, CAx- Computer-aided, BI- Business Intelligence.
  • Systemy logistyczne przedsiębiorstwa
    Zdobędziesz wiedzę z zakresu określania kosztów i terminów przyjmowanych zleceń produkcyjnych oraz zarządzania stanami magazynowymi, produkcji w toku i zaopatrzenia. Zapoznasz się z nowoczesnymi narzędziami logistyki produkcji: RFID- Radio-frequency identification, RTLS- Real-Time Location System, AGV-Automated Guided Vehicles, VR- Virtual Reality i AR- Augmented Reality. Jako absolwent tej specjalności będziesz mógł podjąć pracę w działach logistyki, zaopatrzenia, dystrybucji oraz w firmach projektujących i organizujących łańcuchy dostaw przedsiębiorstw produkcyjnych.
  • Inżynieria bezpieczeństwa pracy
    (także specjalność w języku angielskim: Health and safety engineering)
    Nauczysz się projektować stanowiska pracy z uwzględnieniem wymagań ergonomicznych oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdobędziesz wiedzę z zakresu analizy i oceny warunków pracy, zagrożeń materialnego środowiska pracy, a także prowadzenia badań obciążenia pracownika podczas pracy przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

Specjalności - studia II stopnia:

  • Inżynieria zarządzania przedsiębiorstwem
    Podczas studiów na tej specjalności nauczysz się rozwiązywać problemy w zakresie inżynierii zarządzania produkcją, kierowania zespołami pracowniczymi, transferu technologii i innowacyjności, organizowania i prowadzenia prac badawczych i rozwojowych w przedsiębiorstwach branży maszynowej, motoryzacyjnej, lotniczej.

  • Informatyczne systemy przedsiębiorstwa

    Poznasz i nauczysz się wykorzystywać systemy wspomagające modelowanie i symulację procesów produkcyjnych oraz zintegrowane informatyczne systemy zarządzania przedsiębiorstwem, w tym systemy wizualizacji i wirtualizacji produkcji

  • Inżynieria innowacji przemysłowych
    Poznasz zagadnienia z zakresu zarządzania innowacjami i transferem technologii oraz zarządzania projektami innowacyjnymi w przedsiębiorstwie. Nauczysz się technik i narzędzi analizy strategicznej, narzędzi wyboru strategicznego, technik planowania strategicznego, a także technik wdrażania opracowanej zmiany technologicznej.

  • Inżynieria administracji gospodarczej
    Podczas zajęć nauczysz się projektować i zarządzać procesami gospodarczymi w firmach produkcyjnych, handlowych, usługowych oraz instytucjach administracji samorządowej ze szczególnym uwzględnieniem projektowania i eksploatacji systemów informatycznych, procesów logistycznych oraz bezpieczeństwa pracy.

Informatyka

W przypadku studiów I stopnia możliwe jest podjęcie nauki na specjalnościach:

  • Inżynieria oprogramowania
    Nabędziesz umiejętności w zakresie: tworzenia rozwiązań dla systemów informatycznych, bazodanowych i mobilnych oraz inżynierii ich bezpieczeństwa. Przeprowadzisz analizę aplikacji biznesowych, zaprojektujesz i wykonasz aplikacje internetowe (webowe i dla platform mobilnych) oraz poznasz podstawowe techniki administrowania tymi aplikacjami. Absolwenci tej specjalności mogą podjąć pracę zarówno jako analitycy i projektanci systemów informatycznych i ich składowych – sprzętu specjalistycznego, oprogramowania i elementów informacyjnych, jako programiści, jak i wdrożeniowcy w zespołach wytwarzających oprogramowanie należące do szerokiej klasy: systemy czasu rzeczywistego, bazy danych, aplikacje internetowe i mobilne. Mogą też prowadzić własną firmę komputerową świadczącą usługi informatyczne i doradcze.

  • Sieci komputerowe i bezpieczeństwo sieciowe
    Uzyskasz wykształcenie z zakresu: teletransmisji, telekomunikacji i sieci komputerowych. Zdobędziesz umiejętności z zakresu projektowania dla Internetu oraz projektowania systemów informatycznych. Pozyskasz wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z technologiami teleinformatycznymi, w tym bezprzewodowymi oraz ich diagnostyką, w ramach systemów rozproszonych wiedzę konieczną do projektowania i oprogramowania systemów komunikacyjnych stosujących technologie internetowe. Absolwenci tej specjalności znajdą pracę w szczególności w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt telekomunikacyjny, u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, a także w różnego rodzaju firmach zajmujących się projektowaniem, oprogramowaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych technologii internetowych.

  • Internet rzeczy
    Studiując na tej specjalności zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia systemów informatycznych i mobilnych dla Internetu Rzeczy. Samodzielnie zaprojektujesz i wykonasz aplikacje internetowe - dla microkontrolerów i microkomputerów, webowe, dla platform mobilnych. W zależności od Twoich zainteresowań uzupełnisz swoją wiedzę w ramach przedmiotów obieralnych z dziedzin: Technologie Sieciowe i Internetowe, Przetwarzanie Sygnałów, Systemy Bezpieczeństwa i Dostępu, Technologie chmury obliczeniowej. Absolwenci tej specjalności mogą pracować w firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem najnowocześniejszych systemów związanych z tworzeniem rozwiązań rozproszonych dla Internetu rzeczy IoT.

W przypadku studiów II stopnia możliwe jest podjęcie nauki na specjalnościach:

  • Techniki tworzenia oprogramowania
    Poszerzysz swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia rozwiązań dla systemów informatycznych i mobilnych oraz inżynierii ich bezpieczeństwa, metod obliczeń równoległych i rozproszonych oraz języków modelowania i zarządzania projektem informatycznym. Dowiesz się jak zaprojektować i wykonać aplikacje internetowe (webowe, dla platform mobilnych i chmurowych) oraz poznasz techniki administrowania tymi aplikacjami. Studia przygotują Cię do pracy w firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem najnowocześniejszych systemów związanych z technologiami informatycznymi.

  • Cyberbezpieczeństwo
    Dowiesz się, jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo systemom sieciowym, aplikacjom internetowym, systemom komputerowym, aplikacjom mobilnym. Nabędziesz umiejętności związane z różnymi formami programowania dla Internetu oraz projektowania systemów informatycznych. Twoja wiedza inżyniera zostanie uzupełniona o zagadnienia związane z bezpieczeństwem technologii teleinformatycznych. Jako absolwent tej specjalności będziesz mógł podjąć pracę w firmach produkujących sprzęt telekomunikacyjny, u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, a także tam gdzie wymagana jest wiedza dotycząca zabezpieczenia zasobów informacyjnych organizacji (administracja, wojsko itp.).

Industrial Engineering

Coraz bardziej złożone wyzwania, jakie stawia przed inżynierami współczesny przemysł powodują, że konieczne staje się posiadanie interdyscyplinarnej wiedzy oraz umiejętności adaptacji do szybko zmieniającego się środowiska. Inżynierowie muszą być elastyczni, kreatywni, otwarci na naukę i rozwijanie swoich umiejętności dotyczących wykorzystania nowoczesnych narzędzi, metod i technologii obejmujących najnowsze rozwiązania w zakresie oprogramowania oraz technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, analiza danych czy Internet Rzeczy (IoT), jak również umiejętności skutecznego wykorzystania zaawansowanych technologii produkcji, materiałów czy automatyzacji procesów.

Kierunek Industrial Engineering łączy w sobie elementy z zakresu nauk technicznych, zarządzania, informatyki oraz ekonomii, przygotowując absolwentów do efektywnego funkcjonowania w dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym poprzez zdobycie solidnych podstaw teoretycznych i praktycznych umiejętności, które mogą być stosowane w różnych branżach i sektorach gospodarki.   

Wybierając ten kierunek, zdobędziesz wiedzę i kompetencje umożliwiające projektowanie, zarządzanie i optymalizację procesów produkcyjnych oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań, zgodnie z międzynarodowymi standardami i wymogami współczesnego przemysłu.

Czy wiesz że ...

inzynier2024.webp

©2022 WBMiI. Wszystkie prawa zastrzeżone.