W dniach 13-14 grudnia 2022 roku, w Gliwicach, Komitet Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk zorganizował Forum Przemysłu 4.0, na które zaprosił wszystkie polskie ośrodki naukowe. Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej reprezentowali: prof. ATH Ireneusz Wróbel, prof. ATH Dariusz Plinta oraz Prodziekan WBMiI Jacek Rysiński.
W pierwszym dniu zorganizowano 4 panele prezentacyjno-dyskusyjne, w trakcie których reprezentanci poszczególnych uczelni przedstawiali projekty realizowane w obszarze Przemysłu 4.0. Były one związane z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań w przemyśle, inwestycjami w infrastrukturę wspomagającą procesy dydaktyczne i badawcze oraz z dobrymi praktykami związanymi ze stosowaniem nowoczesnych technologii.
Tematem prezentacji i dyskusji były również doświadczenia i koncepcje dotyczące przygotowania kompetencyjnego obecnych studentów do funkcjonowania w nowej rzeczywistości przemysłowej. Wskazano na konieczność realizacji projektów badawczych m.in. w ramach działalności kół naukowych.
W panelu dyskusyjnym podsumowującym pierwszy dzień obrad wzięli udział JM Rektor Politechniki Śląskiej Prof. Arkadiusz Mężyk, Prezes KSSE Janusz Michałek, Dyrektor CP4.0 Pol. Śl. Andrzej Soldaty, Dyrektor Klastra SA&AM Łukasz Górecki oraz Mariusz Hetmańczyk z Polskiej Platformy Przemysłu Przyszłości.
Podczas dyskusji, Dyrektor SA&AM Łukasz Górecki powiedział o współpracy Klastra z Politechniką Śląską oraz Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Takim przykładem jest np. wykład Michała Hata z KSSE pt.: Go Digital or Go Home – wsparcie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, wygłoszony 9 grudnia 2022 roku podczas XII Międzynarodowej Konferencje Studentów oraz Doktorantów “Inżynier XXI wieku”.
Pierwszy dzień forum zakończył się zwiedzaniem firm EMT System oraz APA.
Podczas drugiego dnia, uczestnicy Forum podzielili się na trzy zespoły robocze, w ramach których zastanawiali się w jaki sposób połączyć działania. Padł pomysł na założenie wspólnego klastra, do którego będą mogły dołączyć nie tylko uczelnie ale także instytuty. W ramach tych działań możliwe będzie wspólne występowanie o środki i projekty, jak i wspólne realizowanie badań dla przemysłu.
Powstające stowarzyszenie wzbudza zainteresowanie ze strony biznesu. Organizatorzy Targów Poznańskich „Innowacje, Technologie, Maszyny”, które odbędą się na końcu maja 2023 roku, planują zaprosić do siebie polskie uczelnie jako całość.
Centrum Przemysłu 4.0 - dzień 1
Centrum Przemysłu 4.0 - dzień 2
©2022 WBMiI. Wszystkie prawa zastrzeżone.