Aktualności

Nowe laboratorium symulacji i wizualizacji procesów produkcyjnych FlexSim

Data: 13.12.2023 Kategoria: Konferencje Wydarzenia

W piątek 8 grudnia 2023 r. studenci WBMiI wzbogacili się o nowe laboratorium symulacji i wizualizacji procesów produkcyjnych FlexSim. W uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Centrum Inżynieryjnego (sponsora wyposażenia laboratorium), firmy FlexSim InterMarium Polska, Władze Uczelni, pracownicy Katedry Inżynierii Produkcji oraz studenci z koła naukowego VIP. Uroczystość otwarcia laboratorium powiązana była z odbywającą się na Uczelni XIII edycją Międzynarodowej Konferencji Studentów oraz Doktorantów „Inżynier XXI wieku”.

image008.webp

Po przecięciu wstęgi przez p. Magdalenę Zbijowską z Centrum Inżynieryjnego oraz opiekuna laboratorium i koła naukowego VIP – mgr inż. Damiana Kolnego zgromadzonych gości przywitał JM Rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UBB.

inzynier-30.webp

W nowym laboratorium studenci z Koła Naukowego VIP uczestniczyli w warsztatach symulacyjnych, prowadzonych przez pana Dawida Dąbala (Dyrektora Programu FlexSim, Wiceprezesa Zarządu InterMarium Sp. z o.o.), z wykorzystaniem oprogramowania FlexSim. Uczestnicy szkolenia nabyli podstawową wiedzę oraz umiejętności związane z budową modeli symulacyjnych przy wykorzystaniu oprogramowania FlexSim.

inzynier-33.webp

Oprogramowanie FlexSim służy m.in. do symulacji procesów wytwarzania tworząc wirtualne odwzorowanie rzeczywistych systemów produkcyjnych celem ich wnikliwej analizy i wprowadzania potencjalnych usprawnień. Umożliwia diagnostykę obciążenia zasobów produkcyjnych oraz prowadzenia testów i tworzenia wariantów dotyczących doskonalenia przepływu materiałów. Dzięki tego typu podejściu możliwe jest odpowiedzenie na pytanie „co jeśli?”. W dynamicznie zmieniających się warunkach otoczenia przedsiębiorstw proces podejmowania decyzji, w oparciu o zaawansowane modele symulacyjne, w znaczący sposób może zostać usprawniony przez analizowanie wielu scenariuszy w kilka sekund. Oprogramowanie znajduje zastosowanie w wielu branżach, m. in. produkcji przemysłowej, logistyce, transporcie, motoryzacji, przemyśle chemicznym, służbie zdrowia, handlu, usługach i innych.

Laboratorium FlexSim to kolejny przykład współpracy uczelni wyższej z przemysłem. Studenci w ramach zajęć w laboratorium zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu budowy dyskretnych modeli symulacyjnych procesów produkcyjnych. Będzie to dla nich również okazja do sprawdzenia swoich umiejętności związanych z innymi przedmiotami, np. projektowaniem, modelowaniem, wizualizacją, analizą danych czy pracą zespołową. Samodzielne przeprowadzanie badań, testów i analiz to najlepszy sposób na zdobywanie doświadczenia w branży technicznej. Z kolei studenci w ramach koła naukowego VIP będą mieli okazję uczestniczyć w projektach realizowanych we współpracy z przemysłem.

©2022 WBMiI. Wszystkie prawa zastrzeżone.