Aktualności

Projekt Erasmus+: The Future is in Applied Artificial Intelligence

Data: 11.11.2022 Kategoria: Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach 7-8 listopada 2022 na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki - Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie inauguracyjne w ramach projektu Erasmus+ „The Future is in Applied Artificial Intelligence” (FAAI) 2022-1-PL01-KA220-HED-000088359.

faai5.webp

W latach 2022-2024 Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej będzie koordynatorem tego projektu, który jest współfinansowany przez UE.

Głównym celem projektu FAAI jest połączenie instytucji szkolnictwa wyższego oraz biznesu w celu wypracowania optymalnych umiejętności i kompetencji wymaganych do wykorzystywania sztucznej inteligencji w różnych aspektach, a w szczególności:

  • zapoznanie studentów z możliwościami systemów AI do rozwiązywania problemów w zarządzaniu, przemyśle, inżynierii, administracji i edukacji,
  • ocena istniejących systemów i narzędzi AI, z naciskiem na badania porównawcze i doświadczenia użytkowników,
  • gospodarcze, społeczne i kulturowe skutki stosowania sztucznej inteligencji.

W inauguracyjny spotkaniu wzięli udział pracownicy WBMiI zaangażowani w realizację projektu oraz przedstawiciele Uniwersytetu Bibliotekoznawstwa i Informatyki z Bułgarii (ULSIT), Uniwersytetu w Niszu w Serbii (UNi), Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego z Trnavy - Słowacja (UCMT), Uniwersytetu Czarnogóry z Czarnogóry (UoM).

faai3.webp

Uczestników spotkania przywitały Władze Rektorskie, z JM Rektorem prof. Jackiem Nowakowskim.

Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki (WBMiI) dr hab. inż. Jacek Pezda prof. ATH zaprezentował uczelnię oraz wydział szczegółowo omawiając bazę laboratoryjną wspierającą zajęcia dydaktyczne.

faai6.webp

prof. dr hab. Vasyl Martsenyuk, który jest koordynatorem projektu, zwrócił uwagę na doświadczenia ATH w zakresie planowania i realizacji międzynarodowych projektów z obszaru Data Science. Następnie przedstawił zespoły projektowe z ULSIT, UNI, UCMT, UoM.

faai12.webp

Po zakończeniu obrad i spotkań z władzami ATH, przedstawiciele uczelni partnerskich udali się na wizytę studyjną do firmy Rekord SI. Tam po zaprezentowaniu głównej działalności firmy oraz oprowadzeniu gości po jej siedzibie, uczestnicy projektu dokończyli obrady, korzystając z gościnności Gospodarzy.

©2022 WBMiI. Wszystkie prawa zastrzeżone.