Jak już od kilkunastu lat studenci Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki uczestniczą w kilkudniowych wizytach obserwacyjno-szkoleniowych w przedsiębiorstwach na terenie Słowacji i na Uniwersytecie w Žilinie organizowanych przez prof. Ivana Kurica w ramach programu CEEPUS. W bieżącym roku akademickim, w kwietniu i w maju, z takiej możliwości skorzystało aż 46 studentów.
Dla studentów to wyjątkowa szansa, ponieważ, jak sami zauważają, mogą z bliska zobaczyć wykorzystanie technologii, o których do tej pory zaledwie słyszeli lub czytali w specjalistycznej prasie. Wizyty w zakładach przemysłowych dają im świetną okazję do poznania czegoś co wiąże się z ich studiami oraz zainteresowaniami.
W tym roku studenci byli z wizytą w zakładzie znanej marki obuwniczej ECCO SLOVAKIA, a.s. w Martinie. Przedstawiciele zakładu zapoznali studentów z konstrukcją buta oraz etapami jego wytwarzania na światowym poziomie.
Drugim odwiedzonym przedsiębiorstwem był słowacki oddział koncernu KraussMaffei w Sucanach, który jest jednym z wiodących światowych dostawców maszyn i urządzeń do produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Ponadto zakład jest centrum rozwojowym produkcji układów sterowniczych i elementów form wtryskowych.
Grupa majowa miała możliwość odwiedzenia zakładu Jaguar Land Rover w Nitrze będącego najnowocześniejszą fabryką tej firmy, z inwestycją o wartości 1,4 mld EUR, otwartą w 2018r. Roczna zdolność produkcyjna zakładu to 150 000 modeli Land Rover Discovery oraz Land Rover Defender. Niesamowite wrażenie na studentach zrobił wydział konstrukcyjny, w którym pracuje 820 robotów ABB oraz zaledwie 100 pracowników.
Z myślą o przyszłości fabryka została zaprojektowana w sposób elastyczny by umożliwić zastosowanie inteligentnych, połączonych sieciowo technologii produkcji, takich jak wizualizacja zakładu, która korzysta z danych w czasie rzeczywistym do rozwiązywania problemów. Zakład wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i jako pierwszy w Europie stosuje system transportowy Pulse firmy Kuka, umożliwiający skrócenie o 30% czasu transportu w stosunku do tradycyjnych systemów taśmowych. W zakładzie zastosowano także wysoko zautomatyzowany proces lakierniczy, by zapewnić najwyższą jakość i równocześnie zminimalizować wpływ tego procesu na środowisko.
W ramach wizyty na Uniwersytecie w Žilinie studenci uczestniczyli w praktycznych zajęciach z programowania i kontroli (pomiarów dokładności) obrabiarek CNC oraz programowania i obsługi robotów przemysłowych. Zapoznano ich również z budową i możliwościami wykorzystania robotów mobilnych, w tym dronów.
W wolnym czasie studenci poznawali Žilinę, jej historię i okoliczności przyrody wokół miasta.
Nad bezpieczeństwem uczestników oraz istot i rzeczy, z którymi mieli oni styczność, czuwali opiekunowie: prof. Dariusz Plinta, dr Dorota Więcek oraz dr Dariusz Więcek, który był jednocześnie organizatorem tych wizyt ze strony ATH.
W ramach programu CEEPUS, w ciągu ostatnich 15 lat, ponad 200 studentów zwiedziło kilkanaście zakładów pracy na Słowacji i zobaczyło wiele pięknych miejsc tego kraju.
©2022 WBMiI. Wszystkie prawa zastrzeżone.